דלג לתוכן
תעודת זהות מבוססת DNA

תעודת זהות מבוססת DNA

קצת יותר לעומק הקוד הגנטי וגם: סיפורו של ג׳וני.

- - -

לעומק ה-DNA

העשור האחרון מתאפיין בחידושים, גאדג'טים והתקדמות אדירה בתחום הרפואה והמדע, יחד עם זאת רעיונות שבעבר נשמעו כאילו נלקחו מסרט עתידני, כיום הם חלק בלתי נפרד מהמציאות היום-יומית שלנו.

דוגמא לכך היא תחום ההנדסה הגנטית אשר הודות לה ניתן לבודד DNA (דנ"א).

ה-DNA הוא למעשה סליל ספירלי המורכב משני גדילים הנראה כסולם מסולסל, רצף השלבים המרכיבים סולם זה הינו למעשה קוד ייחודי המשמש מעין טביעת אצבע יחודית בין זן לזן.

הקוד הגנטי משמש היום לזיהוי נגיפים המתאפיינים ב-DNA ייחודי להם , לזיהוי מחלות על רקע גנטי, לזיהוי מוקדם של מומים מולדים (בדיקת מי שפיר) ולבדיקת אבהות.

בתחום הווטרינריה בדיקות מולקולאריות מסייעות לנו אבחון וודאי של מחלות חשובות רבות כגון קדחת קרציות, זיהוי מומים גנטיים לדוגמא נשאות לעיוורון בגזע בורדר קולי ועוד אחרים.

תעודת זהות מבוססת DNA: סיפורו של ג׳וני

 ג'וני גדל והתחנך באילת, יום אחד כך סיפר בעליו, נעלם ג'וני ולא נודעו עוד עקבותיו.

כשלוש שנים לאחר מכן (איני זוכר עוד את הפרטים המלאים), נתקל בנסיבות אלו ואחרות בעליו של ג'וני במהלך ביקור בתל אביב בג'וני, הוא היה בטוח בכך מעל לכל ספק. ג'וני התאים לסיפור המקרה מבחינת נסיבות חייו.

המקרה הגיע לערכאות משפטיות ואף התערבות המשטרה נדרשה בשלבים מסויימים עקב אי ההסכמה בין בעליו הנוכחי של ג'וני לבין בעליו מן העבר.

בבית המשפט נדרש בעליו של ג'וני להוכיח כי ג'וני שייך לו (ג'וני היה ללא שבב וגם לעניין זה נתייחס מיד) ולבסוף פסק השופט לטובת הבעלים החדש.

סיפור זה סופר לי לפני שנים על ידי בעליו האילתי של ג'וני ונראה כי הכאב נותר בליבו ויוותר עוד זמן רב. ולעניין השבב, חובה לשבב כל כלב במדינת ישראל, כך נדרש בחוק ובצדק. לא זו בלבד, שבב יסייע בהשבת כלבנו אלינו במידה ואבד, שבב יסייע בהוכחה כי כלבנו הינו כלבנו.

גם כאן נתקלנו במקרי קיצון של אנשים אשר גנבו כלב ווטרינר שסרח הוציא בניתוח (פשוט למדי) את השבב.

ובכן מהו הפתרון המוחלט, כיצד נזכה להוכחה המוחלטת הניצחת, זו שתכריע כל דיון בבית משפט, זו שאין עליה עוררין.

הפקת דנ"א בהליך פשוט, באמצעות מטוש (מקל אוזניים לצורך העניין) ו"שפשופו" כנגד החניכיים היא כל שנדרש, לא פולשני לא כואב, אורך מספר שניות וזהו. הדנ"א יופק יעובד ויעבור מיפוי במעבדות ביופט בארה"ב, לבסוף תתקבל מפת הדנ"א של כלבכם. ייחודית אך ורק לו, אין לה אח ורע.

אז בהחלט נסתמך בראש וראשונה על השבב אך במקרה שנקווה שלעולם לא יקרה, תמיד נוכל להוכיח מעבר לכל ספק כי כלבנו הינו כלבנו.

אנו רואים בדבר לכל הפחות good to have…

המאמר הקודם בדיקת אבהות וסיווג גנטי לכלבים
המאמר הבא תוצאות בדיקת DNA לדוגמא