דלג לתוכן
הוכחת אבהות בכלבים גזעיים

הוכחת אבהות בכלבים גזעיים

בדיקת דנ"א המאפשרת לקבוע כי כלב נדגם הינו צאצא של אב ואם

- - -

מזה כעשור הולכות ורווחות בדיקות הוכחת האבהות. בהיבט היישומי כל שנעשה הינו הפקת דנ"א באמצעות מטוש (מעין מקל אוזניים יעודי לכך) באופן לא פולשני או מכאיב מהחניכיים של הכלב הנדגם, כאשר נדגמים הצאצאים האב והאם.

הדנ"א מופק ומעובד במעבדות ביופט ארה"ב. אנו בוחנים את ההתאמה בין הדנ"א של האב האם והצאצאים ויודעים לקבוע בוודאות מוחלטת האם הוריו של הצאצא הינם אכן הוריו.

הבדיקה הינה מדויקת באופן כזה שבכלבה שהורבעה על ידי שני זכרים באותו הריון, יש באפשרותנו לקבוע מי מהגורים הינו צאצא של אב א' ומי צאצא של אב ב'. הממצאים הינם אף קבילים מבחינת דרישות ה FCI, לא כל שכן ההתאחדות הישראלית לכלבנות. כמובן שיש לאשר באופן מיוחד המלטה מסוג זה תחת נסיבות מיוחדות.

מדוע כדאי וחשוב לבצע בדיקות אלו?
ובכן ראשית חלפו ימי התום שבהם הסתפקנו בבדיקת שגר, רכז הגידול או מוסמך אחר מגיע, מתבונן, בוחן וקובע כי הצאצאים הינם צאצאיהם של אב ואם מסוימים.

ההליך היה ברירת מחדל מאז ומעולם, הרי לא ניתן לקבוע ע"פ מבט, בוחן ככל שיהיה, שצאצאים אלו הינם פרי אהבתם של אלו - האב והאם...

ביקורות השגר תיוותרנה ולהן חשיבות מבחינות רבות אחרות ולא ניכנס אליהן כעת.

סוגי גזעים של כלבים קטנים

בדיקות הדנ"א להוכחת אבהות מעניקות לנו בטחון מוחלט, מונעות הונאות, "הלבשת גורים מוברחים" לדוגמא על אב ואם ובעצם זיוף שגר. מונעות פגיעה, בעשותם מעשים כאלו, בגורים המגיעים ארצה באופן לא מבוקר. אך מוטב שנעצור כאן.

הוכחת האבהות תגן על כל המגדלים אשר פועלים ע"פ חוק ותמנע פגיעה בהם.

מעבר לכך ניתן יהיה בסביבה כה מבוקרת לעשות הכוונה מבחינת הימנעות ככל שניתן מ- INBREEDING.

המאמר הקודם גזעים של כלבים | שאלות ותשובות
המאמר הבא בדיקת אבהות וסיווג גנטי לכלבים